15 kwietnia 2025 roku w Białej Sali przy Sanktuarium św. Jana Pawła II zorganizowano konferencję prasową dot. „Symfonii Miłosierdzia” – koncertu plenerowego i międzykontynentalnego spotkania modlitewnego.
Podczas konferencji usłyszeliśmy, że to wydarzenie nie ma za zadanie tylko uczcić Boże Miłosierdzie, ale także modlić się wspólnie o pokój na 6. kontynentach.
„W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście.” – św. Jan Paweł II
26. kwietnia rozpocznie sie „Tydzień dobra”, którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej promuje uczynki miłosierdzia.
Na temat tego niezwykłego wydarzenia wypowiadali się:
Jan Mrowca – pomysłodawca i inicjator, propagator kultu Miłosierdzia Bożego
Siostra Gaudia Skass – reprezentująca Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, absolwentka warszawskiej ASP, dziennikarka i specjalistka od social mediów
Ks. Tomasz Szopa – kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego
Ks. Sebastian Kozyra – dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Halina Przebinda – scenarzystka i reżyserka programu telewizyjnego
Marcin Klejdysz – kierownik muzyczny wydarzenia, założyciel i menadżer Orkiestry Akademii Beethovenowskiej
Dorota Suder – koordynator ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Spotkanie poprowadziła Anna Wierzchowska – szef biura prasowego „Symfonii Miłosierdzia”.
W roku Jubileuszowym 2025 – tym, w którym przypada 25 rocznica ustanowienia Święta Miłosierdzia i kanonizacji Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, zapraszamy Wszystkich na koncert plenerowy i międzykontynentalne spotkanie modlitewne pt. Symfonia Miłosierdzia.
26 kwietnia 2025 roku od 17:00 do 19:30
Główna scena stanie na „Białych morzach”, czyli między Sanktuarium Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie.
Poprzez łącza telewizyjne (TVP oraz EWTN) połączymy się w modlitwie o pokój z Sanktuariami Bożego Miłosierdzia na sześciu kontynentach naszego globu, od Brazylii, przez USA, Afrykę, Filipiny aż do Australii. Będziemy „wędrować po całym świecie” wykonując poszczególne utwory z „Symfonii” w językach danego kraju, a modlitwa będzie integralną częścią widowiska muzycznego.
Słowa do tej symfonii napisała św. Siostra Faustyna Kowalska w „Dzienniczku”, z którego fragmentów zostały ułożone pieśni. Cały utwór będzie wykonany w 16 językach świata, dzięki czemu 80% ludzi na całym świecie będzie miało szansę usłyszeć część symfonii w swoim języku.
Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak – kompozytor filmowy, laureat wielu nagród, twórca oratoriów: „Oratorium Kalwaryjskie” i „Równoj ku Górze” oraz „Siedem pieśni Marii”.
Wydarzenie zgromadzi wybitnych artystów. Wśród nich znajdą się uznani soliści: Charles Auclair, Buika, Edyta Górniak, Angelika Korszyńska-Górny, Florian Hille, Zespół Jedla, Sofia Karlsson, Rozan Khoury, Anna Kołodziej, Andrzej Lampert, Piotr Lemański, Yasmin Levy, Manu, Katarzyna Masior, Marta Maślanka, Corrinne May, Ive Mendes, Alexander Pappas, Emanuele Pellegrini, Saulius Petreikis, Carlos Piñana, Carla Pires, Joanna Słowińska, Zofia Słowińska, Veronika Vitazkova, Roxie Węgiel, Adam Woronowicz.
Wystąpią zespoły wokalne z całego świata, reprezentujący różne style i gatunki muzyczne, na przykład Zespół wokalny Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii, z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Krakowskiej, Scholi Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.
Jest to odpowiedź na prośbę Papieża Franciszka, skierowaną podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, aby „ubrać górskie buty, wstać i zrobić raban”.
Jan Mrowca odpowiadając na pytanie o pochodzenie pomysłu na to wydarzenie stwierdził, iż prawdziwym pomysłodawcą jest siostra Faustyna Kowalska, której towarzyszenie odczuwał również kompozytor Bartek Gliniak podczas etapu tworzenia dzieła. Przypomniał również o odkryciu, iż słowa z Dzienniczka wspaniale nadają się do śpiewania i o wspólnym tworzeniu dzieła przez zgraną grupę przyjaciół, która pracując „po godzinach” doprowadziła do finału wielkie przedsięwzięcia, w którym będziemy uczestniczyć 26 kwietnia.
Siostra Gaudia Skass wskazała na najważniejsze duchowe przesłanie płynące z Symfonii Miłosierdzia a wynikające bezpośrednio ze słów s. Faustyny – „Jezu ufam Tobie”. „To jest cały potencjał Dzienniczka”, który pięknie też łączy się z podtytułem Symfonii „Jestem z Tobą, nie lękaj się niczego”. Słowa znajdujące się w Dzienniczku s. Gaudia postrzega jako wskazówkę i odpowiedź na wyzwania współczesności i zagrożenia, które z niej płyną. Przypomniała również o kluczowej roli autentycznego doświadczenia i prawdziwych świadków Jezusa w dzisiejszym świecie. ”Miłość jest zawsze twórcza i miłość tworzy piękno” i ta Symfonia jest w dużej mierze zachwytem nad Bogiem wyrażonym w sposób piękny.
Ks. Tomasz Szopa zwrócił uwagę na powiązanie duchowe siostry Faustyny i Jana Pawła II, którzy biorą udział w dziejowej „sztafecie Miłosierdzia”. „To co siostra Faustyna dzięki łasce Pana Boga otrzymała, on mógł później ponieść dalej”. Ks. kustosz wyraził też radość z faktu, iż to właśnie w tym miejscu, tak związanym ze św. Janem Pawłem II będzie odbywać się realizacja „Symfonii Miłosierdzia”.
Ks. Sebastian Kozyra nawiązał z kolei do międzynarodowego charakteru wydarzenia i jego promocji otwartego dialogu między religiami i kulturami, co ściśle pokrywa się z zakresem działalności Instytutu Dialogu Międzykulturowego. Ks. Kozyra przypomniał też, iż dla wielu z nas jest to nie tylko koncert, ale też przestrzeń modlitwy i wspólne pragnienie dobra, pokoju, wzajemnego zrozumienia. Św. Jan Paweł II, apostoł Bożego Miłosierdzia, przez cały swój pontyfikat przypominał, iż miłosierdzie jest uniwersalne, nie ma granic – ani tych pomiędzy narodami, ani pomiędzy religiami. „Zatem warto się spotykać, słuchać, szanować i pomagać sobie nawzajem”. Ks. Kozyra zwrócił uwagę, iż ważne aby Symfonia była głosem w ważnej sprawie – abyśmy w tym świecie pełnym podziałów wciąż potrafili budować mosty, spotykać się, słuchać siebie i przypominać, iż miłosierdzie jest potrzebne wszędzie.
Halina Przebinda przybliżyła zebranym program wydarzenia, zwracając uwagę na wyzwania techniczne i organizacyjne. Ważnym elementem będą świadectwa osób z 6 kontynentów, wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, a różnorodne narzędzia – wizualizacje, muzyka, filmy – zwiększą atrakcyjność ale też mają stanowić pomoc w modlitwie i kontemplacji. Pani Przebinda zaprosiła wszystkich do udziału w wydarzeniu i wystosowała apel o przyjście w górskich butach – aby być żywą odpowiedzią na prośbę papieża Franciszka.
Marcin Klejdysz przypomniał wszystkie zespoły i wymienił artystów, którzy będą występować w Symfonii Miłosierdzia. Będzie to wydarzenie na najwyższym poziomie artystycznym, stworzone przez niezwykle utalentowanego kompozytora Bartłomieja Gliniaka, który ukaże przez swoje dzieło prawdziwe piękno i głębię Dzienniczka i płynących z niego słów. Dzieło będzie też stanowić poprzez 21 utworów swoistą wizytówkę każdego z państw, ukazując charakter kulturowy danego miejsca i poprzez etniczne brzmienia kierując wyobraźnię odbiorców w różne części świata. Co ciekawe, wykonywanie utworów składających się na Symfonię, za każdym razem stanowi ich nową odsłonę ukazującą nowe możliwości jego wykonania.
Dorota Suder wskazała na potrzebę realizacji dzieł miłosierdzia w aspekcie praktycznym, w codzienności. Poprzez udanie się do miejsc, w których ludzie doświadczają ubóstwa, możemy brać czynny udział w życiu naszych społeczności poprzez prawdziwe czyny miłosierdzia.