ROK ŚWIĘTY 202529.12.2024-28.12.2025

29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, a zarazem w dzień otwarcia diecezjalnych obchodów Roku Świętego 2025, ks. Kustosz Tomasz Szopa uczestniczył w uroczystej liturgii, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Na początku odśpiewano hymn Jubileuszu „Pielgrzymi nadziei”.
Po odczytaniu Ewangelii i fragmentu bulli ogłaszającej Zwyczajny Jubileusz Spes non confundit wyruszyła procesja w kierunku wzgórza wawelskiego.

U progu katedry arcybiskup wezwał wszystkich do oddania czci krzyżowi.

Na koniec liturgii w katedrze, proboszczowie i kustosze jubileuszowych kościołów Archidiecezji Krakowskiej odpalili świece od świecy arcybiskupa, które zanieśli do swoich świątyń.

W naszym Sanktuarium świeca znajdować się będzie przy ołtarzu w górnym kościele.

Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak uzyskać odpust zupełny?

odpust możesz uzyskać za siebie lub za zmarłych (nie można ofiarować odpustu za innych żyjących)

Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wyklucz wszelkie przywiązanie do grzechu, nawet lekkiego.
2. Wypełnij jeden z czynów związanych z łaską odpustu w Roku Świętym 2025.
W naszym Sanktuarium pobożnie uczestnicz w:

  • Mszy Świętej,
  • nabożeństwie Słowa Bożego,
  • Liturgii Godzin,
  • Drodze Krzyżowej,
  • różańcu,
  • adoracji eucharystycznej i rozmyślaniu.

3. w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust:

  • skorzystaj ze spowiedzi
  • Przyjmij Komunię świętą,
  • pomódl się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego (Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo).

Modlitwa jubileuszowa

Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.

Niech Twoja łaska przemienia nas w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.

Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.

Amen

7 najważniejszych informacji o Jubileuszu 2025

24 grudnia rozpocznie się Jubileusz 2025. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o rozpoczynającym się Roku Świętym, który będzie przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

Jubileusz rozpocznie się 24 grudnia wieczorem otwarciem w Bazylice Watykańskiej Drzwi Świętych. Zakończy się natomiast 6 stycznia 2026 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego.

1.    Początki Jubileuszu

Jubileusz to tradycja biblijna. Był obchodzony co 50 lat. Przypominał Izraelitom o darowanej im przez Boga wolności i godności. Do tej tradycji odwołał się sam Jezus, kiedy, rozpoczynając publiczną działalność, ogłaszał Rok Łaski od Pana. Kościół zaadaptował tradycję jubileuszy w 1300 r. Począwszy od 1475 r. są one obchodzone co 25 lat, aby każde pokolenie mogło doznać łaski Roku Świętego i uzyskać odpust zupełny.

2.    Drzwi Święte

Rok Święty to czas duchowej odnowy. Istotnym środkiem jest tu odbycie pielgrzymki, przejście przez Drzwi Święte, symbolizujące Jezusa, który mówi o sobie, że jest dla nas bramą. Stąd znaczenie Rzymu. W odróżnieniu od ostatnich jubileuszy, tym razem Drzwi Święte zostaną otwarte wyłącznie w Wiecznym Mieście: w czterech bazylikach papieskich i więzieniu Rebibbia.

3.    Spowiedź podstawą Jubileuszu

Podstawowym warunkiem odpustu jest spowiedź sakramentalna. Szeroki jest zakres praktyk, dzięki którym można uzyskać odpust zupełny. Podała je Penitencjaria Stolicy Apostolskiej, a można je przeczytać na stronie Penitencjarii: https://tinyurl.com/54944p6v

4.    Kalendarz Jubileuszu

Stolica Apostolska przygotowała kalendarz Roku Świętego. Wyznaczono Jubileusze dla różnych kategorii wiernych: młodych, rodzin, katechetów, artystów, seminarzystów itd. Do Rzymu można przyjechać na jubileusz partykularny albo w jakimkolwiek innym terminie.

Dla pątników przygotowano różne trasy pielgrzymkowe w samym Rzymie. Najbardziej zakorzeniona w tradycji Wiecznego Miasta jest trasa siedmiu kościołów. Liczy ona 25 km i obok 4 bazylik papieskich obejmuje również bazylikę św. Sebastiana (nad katakumbami), Świętego Krzyża i św. Wawrzyńca. Wyznaczono też trasę upamiętniającą święte kobiety: doktorów Kościoła i patronki Europy, a także trasę po kościołach 27 krajów Unii Europejskiej.

5.    Jubileusz w diecezjach

Z Jubileuszu nie są wykluczeni ci, którzy nie mogą odbyć pielgrzymki do Rzymu czy Ziemi Świętej. Mogą oni uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na szczeblu lokalnym i nawiedzać święte miejsca wyznaczone przez swego biskupa.

6.    Portal Jubileuszu po polsku

Stolica Apostolska uruchomiła portal internetowy poświęcony Jubileuszowi 2025. Jest on obsługiwany również w języku polskim. https://www.iubilaeum2025.va/pl.html Można za jego pośrednictwem uzyskać kartę pielgrzyma oraz zarejestrować się na różne jubileuszowe wydarzenia.

7.    Na bieżąco

Bieżące informacje o Roku Świętym będą publikowane na polskiej stronie Vatican News (www.vaticannews.va/pl) i w watykańskich mediach społecznościowych jak również w Radiu Watykańskim i w miesięczniku L’Osservatore Romano. W ramach duchowego przygotowania do Jubileuszu 2025 warto sięgnąć po bullę Papieża Franciszka „Spes non confudit” ogłaszająca Jubileusz oraz Encyklikę Benedykta XVI „Spe salvi”, ponieważ tematem obecnego Jubileuszu jest nadzieja.

Krzysztof Bronk, Vatican News PL/ Watykan